The lineup presented this year by VLAFF programmers is by far the most diverse and dynamic ever. The guest region is the Andean, focusing on emerging film industries in Peru, Bolivia and Ecuador. For the first time we have also included a Spotlight on Black Cinema and a program of Queer Latinx shorts.

Opening Night
RETABLO
Dir. Álvaro Delgado-Aparicio | Peru

Closing Night
LOS PERROS
Dir. Marcela Said | Chile

International Hits

THE SUMMIT (La Cordillera) 
Dir. Santiago Mitre | Argentina

APRIL'S DAUGHTER (Las hijas de Abril) 
Dir. Michel Franco | Mexico

A FANTASTIC WOMAN (Una mujer fantástica) 
Dir. Sebastián Lelio | Chile

CANDELARIA
Dir. Jhonny Hendrix  | Cuba-Colombia

NOBODY'S WATCHING  (Nadie nos mira)
Dir. Julia Solomonoff | Argentina

TWO IRENES (As duas Irenes) 
Dir. Fabio Meira | Brazil

New Directors Competition

GABRIEL AND THE MOUNTAIN (Gabriel e a montanha)
Dir. Fellipe Barbosa | Brazil

THE CONTESTANT (El concursante) 
Dir. Carlos Osuna | Colombia

MEDEA 
Dir. Alexandra Latishev | Costa Rica

OSO POLAR
Dir. Marcelo Tobar| Mexico

THE BLUE YEARS (Los años azules)
Dir. Sofía Gómez-Córdova| Mexico

DARK SKULL (Viejo Calavera)
Dir. Kiro Russo | Bolivia

RARA
Dir. Pepa San Martin | Chile

RETABLO
Dir. Álvaro Delgado-Aparicio | Peru

¡Activismo!

COCAINE PRISON (Los burritos) 
Dir. Violeta Ayala | Bolivia

DEVIL'S FREEDOM (La libertad del diablo)
Dir. Everardo González | Mexico

HEIRESS OF THE WIND (Heredera del viento) 
Dir. Gloria Carrión Fonseca | Nicaragua

PRIMAS
Dir. Laura Bari | Canada-Argentina

Cine Andino | Andean Cinema

COCAINE PRISON (Los burritos) 
Dir. Violeta Ayala | Bolivia

DARK SKULL (Viejo Calavera)
Dir. Kiro Russo | Bolivia

EUGENIA
Dir. Martín Boulocq | Bolivia

UKAMAU Y KÉ | That's How It Is, and What!
Dir. Andrés Ramírez | Bolivia-Ecuador

TERRITORIO 
Dir. Alexandra Cuesta | Ecuador

WIÑAYPACHA (ETERNITY)
Dir. Óscar Catacora | Aymara-Peru

ONE LAST AFTERNOON (La última tarde) 
Dir. Joel Calero | Peru

RETABLO
Dir. Álvaro Delgado-Aparicio  | Peru

Inheriting a Legacy (Herencia de un pueblo) Dir. Carmen Román | Peru

Short Films in Competition

Amerindian Tale (Fantasia de Índio) by Manuela Andrade | Brazil

The Night Shines (La noche resplandece) by Mauricio Rojas Maldonado | Colombia 
Oasis by Alejandro Zuno | Mexico
Coffee Break by María Cristina Pérez, Mauricio Cuervo Rincón | Colombia
My Migration by Aileen Candelario | USA-Mexico
Calaguala by David David | Colombia
The Cardboard Man (El hombre de cartón) by Michael Labarca | Venezuela
Empress (Emperatriz) by Nelson Algomeda | Venezuela
The Girl and the Harp (La niña del arpa) by Leyzer Chiquin | Guatemala
The Juggler (O Malabarista) by Iuri Moreno | Brazil
Welcome Solitude (Bienvenida soledad) by Lucas De Cesco | Argentina
Pink Gold (Oro rosado) by Daniel Anguiano  Zúñiga | Mexico
Meninas Formicida by João Paulo Miranda Maria | Brazil

Out of Competition 
Through a Window (Desde una ventana) by Sebastián Hiriart | Mexico

The Left Path (El camino de la izquierda) by Paola Chavira | Mexico

Indigenous Film from BC & Beyond

WIÑAYPACHA (ETERNITY)
Dir. Óscar Catacora | Aymara-Peru

THE STILL LIFE OF HARLEY PROSPER
Dir. Juan Manuel Sepúlveda | Cree-Mexico

TAVA, THE HOUSE OF STONE (Tava, a casa de pedra)
Dir. Patricia Ferreira & Ariel Kuaray Ortega | Mbya Guarani-Brazil

Interview: Patricia (Yxapy) Ferreira Dir. Sarah Shamash | Canada-Brazil

UKAMAU Y KÉ! That's How It Is, and What!  
Dir. Andrés Ramírez | Aymara-Bolivia-Ecuador

THE LEFT PATH (El camino de la izquierda) by Paola Chavira | Mexico

 

 

Indigenous Film from BC & Beyond: Shorts Program
Agua—Water Stories

Flood Dir. Amanda Strong | Métis, Michif, Canada 
Parana – The River Dir. Stephanie Boyd & Miguel Araoz | Kukama, Peru

I am Salmon Dir. Peter Mieras | Tseshaht First Nation, Canada
The Mountain of Sgaana Dir. Christopher Auchtor | Haida, Canada
Yaku chaski warmikuna  (River Messengers) Dir. Luz Estrello | Kausak Sacha, Ecuador
Nendok Entre Lagunas (
Nendok Between Lagoons) Dir. Juan Ernesto Regalado Morales | Ikoots, Mexico
How to Steal a Canoe Dir. Amanda Strong | Métis, Michif, Canada
Shipu (Rivière) Dir. Shanice Mollen Picard & Uapukun Mestokosho Mckenzie | Innu, Canada
Lafken ñi az (The Ocean Reveals its Knowledge) | Mapuche, Chile
Directors: Collective creation by The Mapuche Communication and Cinema School of Aylla Rewe Budi

Canada Looks South

PRIMAS
Dir. Laura Bari | Canada-Argentina

THE OTHER RIO (L'autre Rio)
Dir.Émilie B. Guérette | Canada-Brazil

THE STILL LIFE OF HARLEY PROSPER
Dir. Juan Manuel Sepúlveda | Canada-Mexico

Canada Looks South: Short Films

Silvia in the Waves (Silvia dans les vagues) Dir. Giovana Olmos
Suit of Lights  (Traje de Luces) Dir. Francisca Durán
Untitled, 1925 Dir. Madi Piller
Dalva Dir. Guillermina Buzio
The Catch (La Pesca) Dir. Pablo Alvarez Mesa
Interview: Patricia Ferreira Yxapy Dir. Sarah Shamash

Spotlight on Black Cinema

CANDELARIA
Dir. Jhonny Hendrix  | Cuba-Colombia

VIDEO ART: HAITI
Dir. Maksaens Denis & various | Haiti

BLACK FILMMAKERS: BRAZIL
FotogrÁFRICA Dir. Tila Chitunda
Chico 
Dir. Irmãos Carvalho
Kbela 
Dir. Yasmin Thayná

Queer Pix

Tarro  (Kick the Can) Dir. Andrés Lozada  by Michael Labarca | Colombia
Elena by Ayerim Villanueva | Costa Rica, Dominican Republic, Portugal, Spain
The Ballerina (Diamante, O Bailarina) by Pedro Jorge | Brazil  

Photomatón by Roberto Fiesco Mexico
Disaster Film (Filme-catástrofe) Gustavo Vinagre | Brazil
Platypus by Reynier Cepero Cuba